Drobečková navigace

Úvod > O nás > Historie

Historie

Domov pro seniory Chlumec je jedním z nejstarších zařízení sociálních služeb v okrese Ústí nad Labem. Nachází se v obci Chlumec, ve velmi příjemném prostředí, mimo rušnou komunikaci, v blízkosti lesa.

Budova byla postavena již v roce 1862. Byla to původně jednopatrová budova v soukromém vlastnictví šlechty. Kolem roku 1930 bylo postaveno další patro a už před druhou světovou válkou začala sloužit jako starobinec, pro malý počet obyvatel. Péči zde zajišťovaly řádové sestry, a to až do roku 1954, kdy došlo k výměně německých sester za české řádové sestry a zařízení bylo přejmenováno na "Zaopatřovací ústav charity". Pečovalo se zde o 66 obyvatel, později o 80.

V roce 1960 bylo zařízení převedeno pod státní správu jako Ústav sociální péče pro dospělé".

V roce 1968 byla provedena přístavba III. patra - podkroví, a tím se částečně zlepšily podmínky ubytování. K další rozsáhlé rekonstrukci a modernizaci došlo v roce 1974. Byla provedena výměna oken, dveří, střechy, podlah, zmodernizovaly se koupelny, stravovací provoz a prádelna, a byla provedena řada dalších úprav.

V roce 1975 se stává zařízením Okresního ústavu sociálních služeb v Ústí nad Labem a pod ním zůstává až do konce roku 1994.

Mezitím, v letech 1982 - 85, byli všichni obyvatelé přestěhováni do náhradních prostor na Severní Terasu do Ústí nad Labem, a v domově započala další velká rekonstrukce a přístavba nové části. Provoz po této rekonstrukci byl opět zahájen 1.1.1986, s kapacitou 81 lůžek. Během dalších let byla kapacita snížena na 70 lůžek, až posléze na 65 lůžek. V roce 1994 byla provedena další přístavba - nová společenská místnost, která se stala místem denních společenských setkání.

Od 1.1.1995 se stalo zařízení samostatnou příspěvkovou organizací s právní subjektivitou a nese název, nejprve Domov důchodců Chlumec, zřizovatelem se stává Město Ústí nad Labem. S platností nového Zákona o sociální péči (č. 108/2006 Sb.) se mění název na nynější Domov pro seniory Chlumec, příspěvková organizace.

Od poloviny roku 2012 se s nástupem nového ředitele započalo s mohutnou masívní rekonstrukcí
a obnovou všech původních objektů celého zařízení, celého vnitřního vybavení a venkovních prostor. Výsledkem jsou veliké pozitivní změny ve všech oblastech života našich klientů a práce s nimi. V roce 2012 byly v celé budově vyměněny všechny vstupní staré kovové dveře za funkční moderní plastové a byly inovovány kanceláře zaměstnanců. Na jaře 2013 byla provedena komplexní údržba zahrady, vč. vyřezání všech náletů a křovin, byly zmlazeny veškeré stromy a keře. Byla provedena výměna všech 3 starých vjezdových bran do areálu za brány automatické, zejména s ohledem na bezpečnost a pohyb našich klientů, v létě byla vybudována zcela nová recepce ve vstupní hale hlavní budovy s jejím novým vybavením a modernizace vstupních prostor novým nábytkem. Na podzim roku 2013 bylo započato s celkovou rekonstrukcí starého a rozpadlého skleníku pro naše klienty, která byla zakončena jeho celkovou výměnou za prostorný a moderní skleník s automatickým větráním. Dále bylo vybudováno nové garážové stání, do kterého byl zakoupen 9-místný osobní automobil zn. Mercedes-Benz pro větší a pohodlnější možnosti cestování a různé výlety a společné akce našich klientů. Taktéž byla zcela zrekonstruována kulturní místnost, kde se odehrávají různá představení, posezení, oslavy a společné aktivity, byla zde vyměněna stará dřevěná okna za plastová, pořízen nový nábytek, krásná nová plovoucí podlaha i další vybavení. Ještě téhož roku bylo vybudováno zcela nové zahradní schodiště pro lepší dostupnost venkovních prostor našimi klienty i personálem.

V roce 2014 se nejdříve vybudovala a vybavila zcela nová čítárna pohodlnými ortopedickými křesly a dalšími moderními interiérovými prvky pro klienty zařízení, dále byl za finančního přispění zřizovatele rekonstruován a osazen zcela nový moderní osobní výtah splňující nejnovější evropské požadavky, byly nově odizolovány všechny vnější nádvorní prostory, kde se odehrává většina letních aktivit našich klientů a jejich rodin, neboť do objektu neustále zatékalo, byl sem také zakoupen nový zahradní nábytek pro všechny naše klienty, vč. 2 oblíbených houpaček.

Pro letní sezónu byly také kompletně zrekonstruovány 2 venkovní altány do japonského stylu, vč. nového vybavení, jelikož tato místa jsou našimi klienty velice oblíbená a atraktivní. Dále bylo rozšířeno a modernizováno další zahradní schodiště, kterým je klientům umožněn snadnější vstup do zahradních prostor. V souvislosti s tím byla díky dobrovolné práci některých zaměstnanců částečně rekonstruována i část okrasné zahrady a vybudovány nové záhonky, kde klienti pěstují čerstvé bylinky a zeleninu. Na pokojích klientů se také započalo s postupnou výměnou starých netěsnících dřevěných oken za okna nová plastová s mnohem lepším tepelným komfortem, který naši klienti ocení zejména v zimních měsících. Také bude modernizováno klientské vybavení pro pečovatele, vybavení kuchyně a inovován celý kamerový systém, aby byla zajištěna co nejvyšší míra bezpečnosti našich klientů. Jako překvapení je pro letošní rok ještě připraveno znovuobnovení původního zarostlého jezírka, kde bude vybudován malý vodopád a nasazeny vodní rostliny spolu s cizokrajnými rybami.

 Budova - pohled ze zahrady